Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

   Katedra Gospodarki Przestrzennej
   i Architektury Krajobrazu

    Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji  
    Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

plik svg - godło

Artykuł naukowy w prestiżowym Landscape and Urban Planning

03.02.2025

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem autorstwa pracowników KGPiAK:

Cegielska, K., Różycka-Czas, R., Gorzelany, J., Olczak, B. (2025). Land use and land cover conflict risk assessment model: Social and spatial impact of suburbanisation. Landscape and Urban Planning, 257, 105302. https://doi.org/10.1016/j.landurbplan.2025.105302

Współczesne miasta rozwijają się na styku terenów zurbanizowanych i otwartych. Strefa oddziaływania uzależniona jest od ich wielkości i roli w strukturze osadniczej. Rozwój ten często nie jest zaplanowany, w efekcie powstaje zagospodarowanie, które nie jest zgodne ze zrównoważonym rozwojem. Opisana sytuacja może powodować powstawanie lokalnych konfliktów o charakterze przestrzenno-społecznym.

abstrakt

Celem niniejszych badań było stworzenie modelu ryzyka wystąpienia konfliktu przestrzenno-społecznego. Aby go osiągnąć przeprowadzono analizy przestrzenne i badania ankietowe wśród osób mieszkających w podkrakowskich gminach oraz wśród władz, dyrektorów i kierowników referatów podkrakowskich gmin. Analizy przestrzenne dotyczące pokrycia terenu przeprowadzono z wykorzystaniem algorytmów geoprzetwarzania i narzędzi GIS. Zaproponowaną autorską metodologię zaimplementowano w strefie podmiejskiej Krakowa.  
Wyniki wykazały, iż suburbanizacja jest procesem powodującym powstawanie konfliktów przestrzenno-społecznych, a najbardziej narażone na wystąpienie konfliktów są tereny agriculture areas. 
Przeprowadzone badania wpisują się w lukę badawczą zidentyfikowaną przez autorów w zakresie multidyscyplinarnego badania konfliktów społeczno-przestrzennych na obszarach podmiejskich, dzięki czemu możliwe było skonfrontowanie uwidocznionych w analizie przestrzennej faktów z percepcją i odczuciami osób mieszkających w badanych strefach.