Katedra Gospodarki Przestrzennej
i Architektury Krajobrazu
Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Wystawa malarstwa arch. Mariana Żabińskiego
Architekci nie tylko projektują, lecz również tworzą sztukę, różną od architektury. Kilkanaście wybranych dzieł malarskich i grafik arch. Mariana Żabińskiego, znanego projektanta z dużym międzynarodowym dorobkiem, autora wielu interesujących obiektów w Polsce i w krajach Bliskiego Wschodu można zobaczyć odwiedzając galerię Spichlerz. Kilka krótkich sekwencji przedstawiających Kraków, papugi, wyścigi na wielbłądach, grę w polo, tango (a może inny taniec?), jazz i linearne abstrakcje pozwalają cieszyć oko oszczędną, dobrze skomponowaną harmonią kolorów i linii. Fotografie nie oddają jednak bezpośredniego kontaktu z obrazami. Warto zobaczyć.
Z obrazami można się zapoznać w galerii Spichlerz (ul Balicka 253B) do 28 lutego 2025 r.
Mgr inż. arch. Marian Żabiński
Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej którą ukończył w 1977 roku. Pracował w ZPUI Inwestprojekt Kraków, A&E, PPAB, IMB Asymetria.
Za granicą specjalizował się w opracowaniu projektów obiektów publicznych wykonywanych w prywatnych biurach architektonicznych na zlecenie rządów tych państw.
Syria 1981–1982 biuro Marc le Caisne and Partners: Centrum Kongresowe w Damaszku, 1982–1983 The General Company for Design and Technical Consultation: osiedle mieszkaniowe Qudsaya F-3 w Damaszku.
Nigeria 1987 Aim Consultants Ltd: ECOWAS Sekretariat w Abuji, 1988–1989 Parlament w Abuji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Abuji, 1990–1992 Siedziba Stanu Lagos w Abuji, Kompleks budynków rządowych Mujiya w Abuji, Szpitale wojskowe w Jaji i Kontagorze.
Kuwejt 1995–1997 The Associated Engineering Partnership: Olimpijski Zespół Pływalni wraz z Wielofunkcyjną Halą Sportową dla Ministerstwa Sportu w Kuwejcie, Centrum usługowo–handlowe wraz z częścią mieszkalną Uniwersytet Kuwejcki, Olimpijski Zespół Pływalni wraz z Wielofunkcyjną Halą Sportową Uniwersytet Kuwejcki, Park Abdulla al. Salem al. Sabah, Budynek Administracji Portu w Dżibuti, 2002-2005 Biblioteka Narodowa w Kuwejcie, Garażoparking Uniwersytetu w Kuwejcie, Państwowy Urząd Rozrachunkowy w Kuwejcie, 2005–20013 Gulf Consult: Equite Biurowiec w Ahmadi, Ali Al-Sabah Akademia Wojskowa w Kuwejcie, Ministerstwo Edukacji w Kuwejcie, Klinika Okulistyczna w Kuwejcie, Wydział Inżynierii i Petrochemii Nowego Uniwersytetu w Kuwejcie, Siedziba Rozwoju Wydobycia Ropy Naftowej w Ahmadi, Wydział Nauk Ścisłych Nowego Uniwersytetu w Kuwejcie.
Obecnie od sześciu lat zajmuje się malarstwem. Lata spędzone na pracy za granicą wpłynęły na jego zrozumienie wielokulturowej sztuki oraz dążenia do sztuki absolutnej.
Interesuje go malarstwo akrylowe abstrakcyjne, geometryczne, bliskie grafiki oraz grafika. Zaczął od tworzenia abstrakcyjnych geometrycznych obrazów akrylowych, które grupował w kwadryptyki. Bliskie mu jest malarstwo minimalistyczne. Część obrazów jest z tego powodu czarno-biała; wszystkie bazują na ekspresji geometrycznej. Później rozwinął swoje zainteresowanie na malarstwo figuratywne skompilowane również z ekspresją geometryczną, by obecnie przejść do grafiki skompilowanej także z ekspresją geometryczną.
Wystawiał wielokrotnie swoje kolekcje obrazów w: Galeria Voila 2021: Kwadryptyki, Galeria Wielu Kolorów w Krakowie 2021: Kwadryptyki, 2021 Cały Ten Jazz, 2022 Tango, 2023 Polo, 2023 Wyścigi Wielbłądów, 2024 Kolorowy Ogród.
Stara się stosować w życiu zasadę Alberta Einsteina: Wiele spośród rzeczy, które możesz policzyć, nie liczą się. Wiele z tych, których policzyć nie można, naprawdę liczą się.
Czym dla niego jest idea sztuki dla ludzi? To sztuka która odpowiada zapotrzebowaniom różnych ludzi, ludzi którzy są na różnym etapie rozwoju : życiowym, intelektualnym, emocjonalnym i estetycznym. Nigdy sztuka nie będzie odpowiadała im wszystkim naraz, ale ważne jest, aby była świadomym wyborem odpowiadającym oryginalnym cechom autorskim.